Układanie kostki

Mając wyznaczone wysokości możemy przystąpić do korytowania pod kostkę lub nawiezienia materiału na podniesienie, w zależności od ukształtowania terenu. Docelowo podłoże powinno być tak wymodelowane, aby na podbudowę i kostkę zostało minimum 25cm.

Fotolia_26448583_XS.jpg

 

Następnym elementem jest ustawianie krawężników (obrzeży). Jest to element zamykający powierzchnię kostki i zapobiegający rozsuwaniu się nawierzchni. Jeśli chcemy, aby krawężnik (obrzeże) było niewidoczne to montujemy je ok. 3cm poniżej zaplanowanej powierzchni kostki. Po ułożeniu kostki na zaniżony krawężnik (obrzeże) trzeba nasypać ziemi i obsiać trawą. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne przy układaniu kostek, z których możemy tworzyć wijące się alejki oraz elementy koła i łuki. Proponujemy także tańsze rozwiązanie, tzw. „brzegówkę”, czyli kostkę zabetonowaną po brzegach samym betonem. Jest to jednak rozwiązanie słabsze technologicznie. Należy pamiętać aby na wjeździe tzn. między ulicą a naszą posesją, zastosować krawężnik drogowy/granitowy który będzie elementem najazdowym.

Fotolia_2826368_XS.jpg 

Po ustawieniu krawężników (obrzeży) przystępujemy do wykonania podbudowy składającej się z warstwy odsączającej (piasek, rupeć) warstwy konstrukcyjnej (tłuczeń o frakcji 0,63/0,31) oraz ostatniej warstwy wyrównującej (składającej się z pospółki/żwiru o frakcji 0,02-0,08 lub podsypki cementowo-piaskowej). Przy wykonywaniu podbudowy musimy pamiętać o wcześniej zaplanowanych spadkach. Każdą warstwę należy osobno zawibrować zagęszczarką.

Na tak przygotowanej powierzchni możemy układać kostkę. Ułożoną kostkę brukową ponownie wibrujemy zagęszczarką o wadze 120 kg z elastomerem (tj. gumą, która zabezpiecza kostkę przed jej uszkodzeniem). Na koniec całą powierzchnię wstępnie spoinujemy piaskiem. Dobrze jest warstwę piasku zostawić na kilka dni a dopiero potem zamieść kostkę do czysta.

Skontaktuj się z nami

W przypadku zainteresowania prosimy o nawiązanie kontaktu - przedstawimy osobiście pełną ofertę bezpośrednio na miejscu w dogodnym dla Państwa terminie.

Skorzystaj z formularza kontaktowego

Jacek Walasek 502 604 527
Tomasz Stępień 784 966 770

e-mail: perfektbruk@gmail.com

Strona: www.perfekt-bruk.pl

Perfekt-Bruk, Profesjonalne projektowanie i układanie kostki brukowej, granitowej. Świętokrzyskie, Busko, Pińczów, Kazimierza Wielka, Chmielnik, Stopnica, Pacanów, Nowy Korczyn, Michałów, Połaniec, tel. 502 604 527, tel. 784 966 770, www.perfekt-bruk.pl, perfektbruk@gmail.com